To, co nazywamy normalnością, to tylko krąg światła wokół ogniska.

Terry Pratchett


Na początku
był
ogień

7 sposobów jak przetrwać alfa-czwartek // 18++

Organizm człowieka jest znakomicie dostosowany zarówno do sprawnego
trawienia naturalnego pokarmu, jak i do regularnych okresów pozbawionych pożywienia.
Dla pełni zdrowia, urody i długowieczności warto zadbać zarówno i jedno jak i o drugie. Na początek może to być jeden dzień postu w tygodniu. Najlepsze efekty daje całkowita głodówka (nie przyjmujemy niczego oprócz wody, a z czasem można zrezygnować również z wody), ale można też zaczynać delikatniej, na przykład od dnia monodiety albo postu warzywnego wg metody dr Ewy Dąbrowskiej.

Przed każdym takim eksperymentem należy zasięgnąć porady lekarskiej. Można też pierwszą w życiu głodówkę przeprowadzić pod okiem specjalisty – wybierając się na specjalne wczasy z niejedzeniem (organizowane od lat mi.in. przez redakcję Wegetariańskiego Świata) albo decydując się na jeden dzień postu spędzony z dietetykiem (oferta JEDEN w dziale poradnia).

Załóżmy jednak, że jesteś samodzielny, zdrowy, zapytałeś lekarza i chcesz przeżyć ten pierwszy w życiu dzień bez jedzenia w miarę sprawnie. Co mogę Ci doradzić?
 

1. Sen


Jak najwięcej śpij. Możesz sobie w tym dopomóc, celowo śpiąc mniej poprzedniej nocy. Jesteś dzielnym pionierem na nowym terytorium (choć ewolucyjnie starszym, niż współczesna pseudo-żywność, która nas osacza na każdym kroku). Należy Ci się! Śpij do woli.
 

2. Woda


Pij, pij, pij. Czystą wodę, najlepiej z krystalicznego źródła lub wprost z lodowca. No dobrze, może być też z butelki. Najlepiej z ładnej, szklanej butelki. Wydaje się, że nieco lepiej działa niegazowana. Temperatura dowolna: może być chłodna, ciepła, lodowata, a nawet wrząca, jeśli masz taką potrzebę (nalej ją sobie wtedy do filiżanki kawowej lub herbacianej). A może spróbujesz ssania kostki lodu?
 

3. Słońce i powierze


Jeśli tylko masz taką możliwość, wyjdź na słońce. Albo chociaż idź na spacer. Natomiast absolutnym minimum jest głęboki, powolny oddech w otwartym oknie (nawet jeśli mieszkasz w centrum miasta, powietrze za oknem jest przypuszczalnie lepsze, niż to w mieszkaniu). 
 

4. Lektura


Przygotuj sobie literaturę propagandową, na którą od dawna miałeś ochotę, ale brakowało Ci czasu. Małachow, Olędzka, Pilon, Tombak, Dahlke albo Karpov.
 

5. Film


Możesz również zaplanować coś wspaniałego do ogladania, ale raczej nie polecam wizyty w kinie, bo często unosi się w nim zapach jedzenia, który tego dnia jest niewskazany. Więc raczej oglądaj to w domu, przy czym dobrze, by film był albo propagandowy, albo przynajmniej nie zawierał zbyt wielu scen ucztowania (głodówka jest skuteczniejsza, gdy podczas jej trwania nie masz kontaktu z pożywieniem, nawet wzrokowego).
 

6. Przedpole


A w przeddzień – no właśnie, w przeddzień dobrze jest usunąć z pola widzenia wszystko, co mógłbyś chcieć zjeść (uwaga, zdarza się, że po paru godzinach mogą Ci się wydawać jadalne rzeczy wcześniej mało atrakcyjne. Co ciekawsze, nawet jeszcze nie zbliżasz się w tym jednym dniu do tzw. fizjologicznego głodu, który ma szanse się pojawić po około 70 godzinach niejedzenia. Wcześniej, są to, szczerze mówiąc, fanaberie oraz igranie z uzależnieniem, a nie głód).
 

7. Dobry wieczór


I wreszcie dobry wieczór. Relaksujący prysznic z pięknie pachnącym, wegańskim mydłem w płynie. Bawełniana lub jedwabna piżama. Możesz uczcić sukces małym kieliszkiem musującej wody Vichy. Gratuluję i życzę pięknych snów. Uwaga – następnego dnia rano skorzystaj z okazji i zacznij dzień od czegoś wyjątkowego: może to być cały, organiczny owoc lub warzywo, świeżo wyciśnięty sok albo chociaż woda z cytryną. Po dniu głodówki Twój organizm jest jak fortepian czekający na stroiciela – pierwszy pokarm, który otrzyma, jest tu szczególnie istotny.A jakie są Twoje sposoby na alfa-czwartek?
Prześlij je pod adres info@niralamba.pl, a będzie to zalążkiem pogłębionego ujęcia tematu.
  

Alfa-odżywianie. Piękno, siła, długowieczność.
CC BY 3.0, autor: mlb, źródło: niralamba.pl

zobacz więcej: kuchnia alfa > alfa-przepisy

PoradniaNiralamba poradnia Infolinia 507 799 667 Sklep www.Alfa-koszyk.pl KSI Media Sp z o.o. Wykonanie KSI Media